top of page

Ayşe YALGIN


Sayın Ayşe YALGIN, beni kırmadığı için, kıymetli vaktini ayırdığı için, sorularıma cevapları ile eşlik ettiği için çok teşekkür ediyorum. Hayatında her zaman her şeyin dilediği gibi olması dileğiyle ve kendisinden daha fazla eser görmek umuduyla.


SORU1: Yaşadığımız devasa evrende kendinizi üç cümle ile tanımlar mısınız?


- Bazen bir toz zerresi, bazen de evrenin kendisiyim.

- Hayatlar ve kitaplar arasındaki farkı vurgulamayı seven biriyim (birinin yaşamı 60-70 yıl sürerken diğerinin yüzyıllarca sürebiliyor).

- "Ben kişilik-li " biriyim. İkinci bir görüşe ihtiyacım olsa yine kendime danışırım.


SORU2: Her yazarın her eseri kendinden bir parçadır, zor ve zahmetli süreçlerden geçer. Siz eserinizi yazarken hiç sıkıntı yaşadınız mı? Ya da yaşadığınız en büyük sıkıntı neydi?


Ben, 3. Şahsım adlı eserimi 5 yıl içinde yazdım. Ve bu süre içinde karakterlere kimlik kazandırmak tam olarak 6 ay sürdü. Kitap yazarken beni zorlayan en nadide şey ise; bir adamı sevmek kolay olabilir. Ancak bir kadını, adamın gözünden sevmek çok zor. Özellikle saplantılı ve çoklu kişilik bozukluğu yaşam bir adamın gözünden sevmek, çok zor oldu benim için.


SORU3: Sizin için “yazmak” eylemi hayatınızı nasıl değiştirdi. Sizce “yazmak” eylemi insandan ziyade bir ülkeyi ne kadar değiştirebilir?


Yazmak bence başlı başına bir yolculuktur. Biletsiz bir yolculuk. Kendinize yeni bir ülke inşa edebilirsiniz. Tabi ki yeni yerler görmek ve keşfetmek hayatımın parçasıdır. Beni güçlü kılan en anlamlı özgürlük bir yere hem soyut hem de somut olarak yolculuk yapabiliyor olmak. Şunun için sizi temin ederim ki; zihninizde yolculuk yaptığınızda yeriniz hep cam kenarı olacaktır.

Sevgiler...


12.03.2022

Ayşe YALGIN

190 görüntüleme0 yorum
PicsArt_02-20-09.41_edited.jpg
bottom of page