top of page

Betül FIRAT


Sayın Betül FIRAT, beni kırmadığı için, kıymetli vaktini ayırdığı için, sorularıma cevapları ile eşlik ettiği için çok teşekkür ediyorum. Hayatında her zaman her şeyin dilediği gibi olması dileğiyle ve kendisinden daha fazla eser görmek umuduyla.


SORU1: Yaşadığımız devasa evrende kendinizi üç cümle ile tanımlar mısınız?


-Yazmayı seven hatta yazmadan yaşayamıyorum.

-Hayat doluyu ama deli dolu da denilebilir.

-Her zaman her yerde barış ve huzur olsun isterim

 

SORU2: Her yazarın her eseri kendinden bir parçadır, zor ve zahmetli süreçlerden geçer. Siz eserinizi yazarken hiç sıkıntı yaşadınız mı? Ya da yaşadığınız en büyük sıkıntı neydi?


Eserlerim oluşmadan önce her bulduğum yere not şeklinde yazdığım için toparlaması ve temize çekmesi daha zahmetli oldu. Başta kitap çıkarma amacıyla değil öylesine ve içimden gelen şeyleri yazıyordum. Şimdi daha profesyonel yazmaya çalışıyorum. Yayın hayatına devam etmek için yeni prensipler edindim.

Her işte olduğu gibi yazın hayatında da çeşitli sorunlar çıkıyor tabi ki. Belirlediğiniz sürede yetiştirememek bir eseri sorun mesela. Her zaman odaklanamıyorsunuz ve kendinizi odaklanmak mecburiyetinde hissedince daha sancılı ve yorucu bir süreçten geçiyorsunuz.

SORU3: Sizin için “yazmak” eylemi hayatınızı nasıl değiştirdi. Sizce “yazmak” eylemi insandan ziyade bir ülkeyi ne kadar değiştirebilir?


Normalde uzun sayılabilecek kadar zamandır yazıyorum. Yazdıklarımın çoğunu yayınlamamış ve okutmamıştım. Yazdıklarımın ve kitaplarımın okunması ve aldığım olumlu tepkiler hem mutlu etti beni hem de daha motive edici oldu. Her faaliyette bir itici güce ihtiyaç duyulur. Yazdıkça ve okundukça daha çok yazmaya ve yayınlatmaya başladım.

Yazmak da eğitimin bir metodu. Okuyan kitleye de bağlı tabi ki ama ne kadar çok yazılı ve okunursa o kadar çok aydınlanır bir ülke. Toplumların seviyesini ölçmenin de toplumu geliştirmenin de diğer bir yoludur yazmak ve okumak. Yazdıklarınızın katkı sağlayacak nitelikte olması da önemli bunların yanında. Bir nebze olsa da güzel şeyler aşılayabiliyorsak ne mutlu bize.


Sevgilerimle

28.05.2022

Betül FIRAT

143 görüntüleme0 yorum
PicsArt_02-20-09.41_edited.jpg
bottom of page