top of page

Gamze Işık TOKDEMİR


Sayın Gamze Işık TOKDEMİR, beni kırmadığı için, kıymetli vaktini ayırdığı için, sorularıma cevapları ile eşlik ettiği için çok teşekkür ediyorum. Hayatında her zaman her şeyin dilediği gibi olması dileğiyle ve kendisinden daha fazla eser görmek umuduyla.


SORU1: Yaşadığımız devasa evrende kendinizi üç cümle ile tanımlar mısınız?


Hiçbir insanın kendini anlat veya tasvir et dendiğinde objektif bir şekilde cevap verebileceğini sanmıyorum. Bu daha çok kendi yapabildikleri veya yapamadıklarını abartma ile sonuçlanabilecek bir soru. Kendimden biliyorum ve asla kendimi anlatırken yeterince dürüst olmam.


SORU2: Her yazarın her eseri kendinden bir parçadır, zor ve zahmetli süreçlerden geçer. Siz eserinizi yazarken hiç sıkıntı yaşadınız mı? Ya da yaşadığınız en büyük sıkıntı neydi?


Bu kitabın yazım süresi yaklaşık beş yıl sürdü. Takdir edilir ki bu beş yılda insan büyüyor, değişiyor, bazen zirvedeyken bazen yere çakılıyor. Buna rağmen tek bir sicim şeklinde hikayeyi yazmayı başarmak beni çok zorladı. Çünkü bazen tüm karakterlerin ruh hali benim ruh halime bürünme tehlikesi ile karşı karşıyayız. İşin kötü yanı psikolojik bir roman bu. İnce dengeyi görüyorsunuzdur. Bunun dışında basım süreci de beni destekleyen bir kitle veya torpil olmadığı için zordu. Çok fazla kez pes etmek istedim.


SORU3: Sizin için “yazmak” eylemi hayatınızı nasıl değiştirdi. Sizce “yazmak” eylemi insandan ziyade bir ülkeyi ne kadar değiştirebilir?


Ben konuşmayı ve kendimi anlatmayı çok seven bir insanım. Ruh halime göre içimde çok fazla ben var ve bazen hepsi dışarı fırlamak istiyor. İnsanlarsa heyecanlarımızı bizim kadar benimseyemezler. Ben, benim içimde anlatmak istediklerimi insanların kabul edeceği bir formatta sundum. Kitabın hissiyatları bu yüzden çok gerçekçi ve bunun nedenini kimse fark etmese de okuyanlardan bunu sık sık duyarım. Ülke çapında bakarsak ne kadar kafa varsa o kadar düşünce vardır. Bazısı bardağı dolmadan yazmaya kalkışırken bazısı taşımasına rağmen bağırışlarını duyuramıyor. Yazmak her zaman okumaktan sonra gelmeli. Bence kendini dolduran herkes yazmalı. Böylece bir kalkınma mümkün.


26.02.2022

Gamze Işık TOKDEMİR

131 görüntüleme0 yorum
PicsArt_02-20-09.41_edited.jpg
bottom of page