top of page

Selda Ozan KURUÇAY


Sayın Selda Ozan KURUÇAY, beni kırmadığı için, kıymetli vaktini ayırdığı için, sorularıma cevapları ile eşlik ettiği için çok teşekkür ediyorum. Hayatında her zaman her şeyin dilediği gibi olması dileğiyle ve kendisinden daha fazla eser görmek umuduyla.


SORU1: Yaşadığımız devasa evrende kendinizi üç cümle ile tanımlar mısınız?


Gerçekten böylesi büyük bir evrende kibre kapılmadan, bir parçası olabildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Koskoca bir evrende, küçücük bir dünyam var benim. Ailem "yazmak" ve sevdiğim her şeyi içine sığdırdığım o küçük dünya, evrenin özünde bir toz zerresi bile olamaz belki, ama benim için bu küçük dünyayı yine "yazmak" eylemiyle bahsettiğiniz "devasa" evrene bağlamak; onun bir parçası olabilmek muazzam bir his.


SORU2: Her yazarın her eseri kendinden bir parçadır, zor ve zahmetli süreçlerden geçer. Siz eserinizi yazarken hiç sıkıntı yaşadınız mı? Ya da yaşadığınız en büyük sıkıntı neydi?


Öncelikle gerçekten hem zor hem de mucizevi bir iş yazabiliyor olmak. Ama zorlukları kısmı daha ağır basıyor. Mucizevi oluşu da buradan geliyor zaten:) Herkes gibi yazarken tıkandığım, yazmakta zorlandığım kısımlar oldu elbette. Bir ara verip biraz nefeslenip durmadan devam ettim bu sürece. Asıl zorlayan ise daima, zaman konusunda sıkışık olmam ve yoğun bir hayatım olması oldu. İki oğlum ve evimin sorumluluğu arasında, ancak gecenin sakinliğine sığındım yazarken. Bu da zaman bakımından zorlayıcı bir deneyim oldu benim için.


SORU3: Sizin için “yazmak” eylemi hayatınızı nasıl değiştirdi. Sizce “yazmak” eylemi insandan ziyade bir ülkeyi ne kadar değiştirebilir?

Yazmak, benim için bir yol... bitmez tükenmez, uzun bir yol. Keyifle yürüyorum o yolda. Hayatıma olan en büyük etkisi kendimi ifade etmekte en büyük yardımcım olması. Şu an olduğu gibi. İç dünyamı, hayalperest yanımı yazarak dışa yansıtabiliyor olmak çok hoş bir duygu ve bu duygu hayatımı da beni de olumlu yönde fazlasıyla güzel etkiliyor. "İnsandan ziyade ülkeyi nasıl değiştirir ya da etkiler?" Kısmına gelecek olursak; bence bir ülke için yazan insanlar haddinden fazla önem arz eder. Şöyle bir durup düşünecek olursak eğer; reklamlar yazan bir yazar o ülkenin ürünlerini yazdığı reklam metniyle bütün Dünyaya ulaştırıyor. Ya da bakıyoruz bir yazar, bir roman yazmış; o kurgu senaryolaşmış ve bir film olarak tüm Dünyayı kasıp kavuruyor. O ülke, o yazarın eseriyle çok başka boyutta bilinirliğe erişebiliyor. Günümüzde yazan her insanın ülkesine kattığı kültürel zenginlik yadsınamaz boyutta ve oldukça değerli. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda, "yazmak" eylemi insandan çok, ülkesini değiştirir diyebiliriz bence.


Sevgiler...

23.04.2022

Selda Ozan KURUÇAY

170 görüntüleme2 yorum
PicsArt_02-20-09.41_edited.jpg
bottom of page