top of page

Zeynep DİLARA

Sayın Zeynep DİLARA, beni kırmadığı için, kıymetli vaktini ayırdığı için, sorularıma cevapları ile eşlik ettiği için çok teşekkür ediyorum. Hayatında her zaman her şeyin dilediği gibi olması dileğiyle ve kendisinden daha fazla eser görmek umuduyla.


SORU1: Yaşadığımız devasa evrende kendinizi üç cümle ile tanımlar mısınız?

-Vizyoner

-Romantik

-Duyarlı


SORU2: Her yazarın her eseri kendinden bir parçadır, zor ve zahmetli süreçlerden geçer. Siz eserinizi yazarken hiç sıkıntı yaşadınız mı? Ya da yaşadığınız en büyük sıkıntı neydi?


Yazarken dağılmak, yaşadığım en büyük sıkıntıdır. Bundan kurtulmak için kendimce bazı yöntemler deniyorum. Özellikle kendime kanıtlar ve deliller bırakmak gibi.

Yazdığım dönemlerde, her bir yazma gününün sonunda dosyamı kapatırken bir yazma günlüğü gibi, neler hissettiğimi yazıyorum. O günkü yazma deneyiminin nasıl geçtiğini özellikle betimliyorum. Bunu ayrı bir dokümanda dijital olarak ya da fiziki bir günlükte yapıyorum.

Çok dağılıp, uzun aralar verdiğimde ve yeniden yazmak için motive olamadığımda, en son ne hissettiğime ve son yazma günümün nasıl geçtiğine bakıyorum. Eğer orada bir şey fark edemediysem geriye doğru gitmeye devam ediyorum gün gün. Sonunda sorunun ne olduğunu, neden dağıldığımı ya da nerede dağıldığımı bulabiliyorum ve bir çözümü varsa uygulayıp kaldığım yerden devam ediyorum. Bazen çözümü zaman alıyor. Ama en azından neyin çözülmesini beklediğimi biliyor ve ona yoğunlaşıyorum.

SORU3: Sizin için “yazmak” eylemi hayatınızı nasıl değiştirdi. Sizce “yazmak” eylemi insandan ziyade bir ülkeyi ne kadar değiştirebilir?


Yazmak, beni kendimle tanıştırdı. Üzerimde bu etkiyi yaratan bir diğer şey de aşık olmak. Yazmak, bir ülkeyi kökten uca değiştirebilir. Ama bunun için özgürce yapılabiliyor olması gerekiyor. Yani ilk adımı ülke atmalı. :)


Teşekkürler.

Sevgilerimle

16.07.2022

Zeynep DİLARA

260 görüntüleme0 yorum
PicsArt_02-20-09.41_edited.jpg
bottom of page